Jste zde

Magická oáza uprostřed velkoměsta

Magická oáza uprostřed velkoměsta

Původně se v zahradě nacházelo několik nadějných architektonických prvků (mahagonová dělicí stěna, úspěšně zapěstované a pečlivě zastřihávané buxusové plůtky, okrasné slivoně), ale celkový dojem byl nudný, prázdný, fádní. A to nejen mimo vegetační období, ale celoročně, a to díky naprosté absenci bylinného patra, které by přineslo proměnlivost během roku jak v barvách, tak i v texturách.

Původní záměr majitelky o přinesení bílých, růžových a lososových barev se zdál zprvu ideální pro prosvětlení stísněného prostoru, ale při detailnějším vcítění se do způsobu, jakým nám tyto tóny zde budou pracovat, jsem dospěla k závěru, že bílé, růžové a lososové necháme na zimu a časné jaro v podobě odpovídajícím způsobem zbarvených čemeřic (Helleborus Cinnamon Snow, Helleborus Pink Frost), mojí favoritky v zimě kvetoucí kaliny vonné (Viburnum x bodnatnesee Dawn) a zimolezu nejvonnějšího (Lonicera fragrantissima), který potěší květy často i o Vánocích, v lednu atd. v závislosti na momentální intenzitě mrazů. V nízkém a bledém, málo intenzivním zimním světle skutečně bílá, růžová a lososová zahradu prosvětlí.....

 

.....Ale ve vysokém létě při nasvícení shora silným letním sluncem by nám tyto jemné tóny zcela bezezbytku pohltilo intenzivně mahagonové pozadí, zatímco v blízkosti světle žlutých zděných plotů by výsadby vypadaly příliš vybledle, nudně, fádně, což bylo opravdu to, co jsme nepotřebovali. I tak ten zimní efekt čemeřic a zimních keřů bude trvat cca až 4 měsíce (prosinec až konec března), začátek dubna, což je na zahradě velmi dlouhá doba.

Pro letní a podzimní období jsme tedy vsadili na barvy mnohem živější, údernější, sytější, svěžejší, jasné, intenzivní a přinesli do malého prostoru intenzivní tóny oranžových, modrofialových, bordových, které fungují částečně jako echo teple mahagonového pozadí, a skvěle korespondují i se světle žlutou omítkou zdí, a to jak v tom nejvyšším letním slunci, které může 50. rovnoběžka nabídnout, tak při intenzivním silném nasvícení navečer z boku. Celý prostor se rozzářil a to je to, co jej činí magickým, přitažlivým, a příjemným pro návrat z ruchu velkého města.

Vzhledem k malým prostorovým možnostem jsme se rozhodli spolehnout na vertikály a část vegetace (Hydrangea anomala susbp. petiolaris, Wistaria sinensis) vyvést striktně do výšky cca 2 metrů, tak bude prostor ozeleněn, ale poměrně mohutná hmota rostlin, vyvažující hmotu neživých prvků (stěny domu, oplocení) nám neubere téměř žádné místo. Naproti tomu mahagonovou zeď jsme nechali bez popínavek, ta totiž bude sloužit jako displej pro zobrazování rostlin se silnou strukturou (např. některé druhy travin – Stipa gigantea, Calamagrostis x acutiflora Karl Foerster). Popínavky (Akebia quinnata vyvedené na horizontálně orientovaných trelážích ) je možno použít také ke stínění patia.

Pereny, které budou muset část roku přežívat v částečném stínu původních sakur, jsme zvolili po stránce nároků na světlo, živiny a vláhu plastické tak, aby zvládly jak slunce, tak i polostín a zastínění, popř. srážkový stín a konkurenci velkých dřevin. Do převážně polostinného prostoru jsme zvolili relevantně spíše chladnější (i když intenzivní) barevné tóny modrých, tmavě fialových a svěže zelených, naopak na výslunná místa spíše bordové, skořicové a oranžové tóny, to se týká hlavně letního projevu trvalek. Můžeme si tak všimnout záměrného důrazného střídání driftů teplých a chladných barev ve vrcholném létě, které s mahagonovým dřevěným plotem korespondují úžasně a už samotný tento vzájemný vztah jako by dodával zahradě další rozměr. Orlaya grandiflora slouží k provzdušnění kompozice, jako buffer mezi těmi jinak vibrujícími barevnými tóny, a jako takový malý drzý otazník, co dělá vlastně monochromatická barva mezi těmi ostatními tolik živými.

 

Zde v zásadě prostorově izolované strukturální rostliny, jako např. časně (již v květnu) vysoké květní lodyhy vytvářející travina Stipa gigantea se zobrazují téměř celoročně na pozadí mahagonové stěny jako na filmovém plátně a přinášejí úplně jiný efekt než ve velké zahradě, kde rostliny rostou v zápoji (v rozlehlých výsadbách a obklopené mnoha dalšími rostlinami). Zobrazené proti pozadí si je můžeme užít totiž mnohem více. Podívanou zesilují dramatické stíny, které traviny a další strukturální rostliny vrhají na stěnu, nasvícenou nízkým, ale intenzivním večerním letním sluncem od západu. Toto světlo samo o sobě zmnohanásobuje efekt všech oranžových, bronzových a bordových barev, takže kosatce (Iris germanica), kuklíky (Geum), orlíčky (Aquilegia vulgaris var. stellata Rubby Port) a jarmanky (Astrantia) v něm vypadají naprosto pohádkově.

Za těchto okolností nám v této miniaturní zahradě zbylo vlastně dost místa i pro několik dětských hracích prvků.

Celkově se dá říci, že se podařilo vytvořit magickou oázu uprostřed velkého města pro relaxaci po únavném pracovním dni, která při pouhém pohledu nabíjí každého, kdo sem byť jen pohlédne.

 

Vizualizace zahrnují proměny zahrady v obdobích:

-zima až časné jaro

-pozdní jaro až vrchol léta

-pozdní léto až podzim

Poznámka:

Pro výraznější zimní efekt je možno místo rákosíku (Hakonechloa macra) použít jako frontální výplň stálezelenou ostřici Carex morrowii Variegata.